Kako delujejo slušni vsadki

Če sledimo naravni poti zvoka, opazimo, da ta potuje skozi uhelj po sluhovodu do bobniča ter preko koščic do perilimfe v polžu, kjer se pretvori v električni signal in nadaljuje po slušnem živcu do možganov.

Ko slušni aparati osebi z izgubo sluha ne služijo več, se je potrebno zateči k slušnim vsadkom. Slušni vsadki so naprave, ki jih je potrebno kirurško vstaviti. Delimo jih na akustične vsadke, ki delujejo na osnovi mehanske moči in električne vsadke, ki delujejo s stimulacijo slušnega živca. Poleg slušnega vsadka prejemnik prejme tudi zunanjo enoto - zvočni procesor, ki zvok prevaja v tresljaje ali električne impulze.

Poleg omenjenih poznamo tudi hibridno napravo, ki je kombinacija polževega vsadka in slušnega aparata. S polževim vsadkom je prejemnikom omogočeno slišanje višjih frekvenc, ki jih do sedaj niso slišali, akustična komponenta pa okrepi naravni sluh na nižjih frekvencah, svojo nalogo opravlja kot slušni aparat.


Pot sluha

Slušne vsadke lahko postavimo na pot zvoka, kjer posežejo v naravno zvočno pot.

Edini vsadek, ki izstopa, je vsadek kostnega prevajanja (BCI), ki namesto zračne zvočne poti uporablja kostno zvočno prevodnost. Prikazan je na levi strani slike zgoraj.

Ta vrsta vsadkov se uporablja pri prevodni naglušnosti ali gluhoti, ob neprehodnem sluhovodu, kroničnih vnetjih sluhovoda ali po večkrat neuspelih operacijah otoskleroze. S stimulacijo notranjega ušesa preko lobanjske kosti vsadek te vrste zaobide vse težave v zunanjem in srednjem ušesu in prejemniku ponovno omogoči poslušanje.

Vrste slušnih vsadkov

Akustični vsadki

Akustični vsadki delujejo na osnovi mehanske moči.

Med akustične vsadke sodijo:

  • Kostno-prevodni vsadki (bone conduction implants – BCI) pošiljajo zvočne vibracije po lobanjski kosti do notranjega ušesa, od koder se signal normalno prenaša naprej po slušni poti.

  • Vsadki srednjega ušesa (middle ear implants – MEI) z vibracijo stimulira eno izmed slušnih koščic srednjega ušesa.

  • Direktni akustični polževi vsadki (direct acoustic cochlear implants – DACI), ki z mehansko, z vibracijami, delujejo neposredno na perilimfo v notranjem ušesu.

Električni vsadki

Električni vsadki zvok zagotavljajo z električno stimulacijo slušnega živca.

Poleg polževih vsadkov štejemo med te še vsadke možganskega debla, ki so redko uporabljeni in se uporabijo le ob nedelovanju ali odsotnosti polžka ali slušnega živca na obeh straneh.

Med električne vsadke sodijo:

  • polžev vsadek (cochlear implant – CI) z električno stimulacijo nadomesti vlogo notranjega ušesa.

  • vsadek možganskega debla (auditory brainstem implant – ABI) stimulirajo površino možganskega debla, pod katerim se nahaja jedro slušnega živca ali samo jedro slušnega živca.

Je slušni vsadek rešitev zame ali za vašega otroka?

Kdaj kostno-prevodni vsadek?

Kdaj polžev vsadek?

Prevodna izguba sluha
Težave v zunanjem in/ali srednjem ušesu lahko ovirajo ali preprečijo, da bi zvočne vibracije dosegle notranje uho. Če trpite za takšno težavo s sluhom, imate prevodno izgubo sluha ali naglušnost. Možno je, da sicer razumete, kar ljudje povedo, vendar le, ko govorijo dovolj jasno, razločno ter v okolju, kjer ni veliko hrupa. Slušni aparati pomagajo, vendar pogosto ne dovolj. 

Enostranska naglušnost
Enostranska naglušnost je naglušnost ali gluhost na enem ušesu. Izkusite lahko predvsem pomanjkanje občutka, od kod zvok prihaja ali težave z razumevanjem v hrupnem okolju. Enostransko naglušnost ponavadi povzroči senzorinevralna izguba sluha, ko notranje uho, včasih pa tudi slušni živec, svoje vloge ne opravlja več učinkovito.

Sistem kostno-prevodnih vsadkov Baha predstavlja učinkovito rešitev za enostransko naglušnost. Zvočne valove pošilja po lobanjski kosti, in sicer do srednjega ušesa na strani, ki deluje brez težav. To omogoči, da prejemnik ponovno sliši vseh 360° okolja, v katerem se nahaja. 

Mešana naglušnost
Mešana naglušnost je kombinacija prevodnih in senzorinevralnih težav s sluhom. To pomeni, da je morda poškodovano tako zunanje ali srednje uho, kot tudi notranje uho.

V primerjavi s slušnimi aparati ima kostno-prevodni vsadek sledeče prednosti:

  • Boljši sluh tudi v hrupnem okolju.

  • Jasen in naraven zvok, saj s tem, ko zaobidemo okvaro, ni več potrebe po ojačitvi zvoka.

  • Preverjena in učinkovita rešitev, ki že več kot 40 let predstavlja najučinkovitejšo in trajno rešitev za tovrstne težave.

Težave z notranjim ušesom
Senzorinevralna izguba sluha nastopi, ko deli notranjega ušesa (cochlear, oziroma polžek ali pa slušne celice oziroma dlačice) ne opravljajo več svoje vloge v celoti. Ob senzorinevralni izgubi sluha zvok ni le mehkejši, temveč se dozdeva tudi pridušen ali popačen in zato težje ločljiv od drugih zvokov. Posledica tega je težko razločevanje in razlaganje pomena govora in drugih zvokov. Tudi v tem primeru slušni aparati lahko pomagajo, vendar le do določene stopnje težav.

Prednosti kohlearnega ali polževega vsadka
Raziskave so pokazale, da odrasel prejemnik polževega vsadka razume stavke in govor v povprečju sedemkrat bolje kot oseba s slušnim aparatom. To pa ni edina prednost polževega vsadka. V anketi med 900 ameriškimi uporabniki polževega vsadka je velika večina potrdila, da se lahko učinkovito sporazumevajo tudi po telefonu in uživajo v glasbi. Ob vseh prednostih, ki jih ponuja Cochlearjev polžev vsadek, ni pravih razlogov za odlašanje. Skoraj 80 odstotkov prejemnikov, ki so vsadek prejeli v roku enega leta po nastopu naglušnosti, je izrazilo, da bi se za vsadek odločilo še prej, če bi lahko postopek ponovili.