Razjasnimo naglušnost

Težave s sluhom se lahko pojavijo nenadoma, na primer ob izpostavljenosti glasnemu zvoku ali poku. Pojavljati pa se lahko začnejo tudi počasi in postopoma ter se s časom povečujejo. To povezujemo predvsem s starostno naglušnostjo. Razumevanje težav s sluhom je pomemben prvi korak k temu, da storite nekaj zase in izboljšate vaš sluh in kakovost življenja.


Prevodna naglušnost

Če vaše zunanje ali srednje uho ne uspe več prenesti tresljajev zvoka, ki potujejo po zraku, do notranjega ušesa, se soočate s prevodno naglušnostjo. Takšna naglušnost je včasih lahko začasna in se lahko odpravi. Pogosto jo lahko odpravimo tako, da odstranimo iz ušesa ovire, ki preprečujejo potovanje zvoka.

Senzorično-nevralna naglušnost

Če izvirajo vaše težave s sluhom iz notranjega ušesa ali ušesnega živca, ki prenaša električne signale v vaše možgane se soočate s senzorično-nevralno naglušnostjo. Takšna naglušnost bo najverjetneje trajna, vendar so zanjo na voljo mnoge sodobne rešitve, kot so slušni aparati in slušni vsadki.

Mešana naglušnost

Mešana naglušnost pomeni, da se soočate z značilnostmi obeh, omenjenih vrst težav s sluhom. Tudi za takšne primere so na voljo naše najnaprednejše rešitve za sluh, ki ponovno omogočijo kakovostno življenje in poslušanje kljub težavam.


Slusni center ReSound slusni aparati specialist za sluh ORL

Niste sami

Ko govorimo o težavah s sluhom, se morate zavedati, da niste sami. Kar ena od treh oseb v starosti preko 65 doživlja pešanje sluha ali naglušnost. 

Težave s sluhom pa ne pestijo le starejših oseb. Tudi mladi se pogosto srečujejo z naglušnostjo, ki lahko nastopi zaradi otroških bolezni ali pretirane izpostavljenosti glasni glasbi. Dejstvo je, da se večina ljudi, ne zmeni za težave s sluhom, vse do takrat, ko postanejo težje. Pri vseh sodobnih možnostih za terapijo sluha, ki so na voljo danes, čakanje seveda ni priporočljivo.

 

Stopnje izgube sluha

Glede na stopnjo naglušnosti delimo težave s sluhom v štiri kategorije; lahko, srednjo, težko ter zelo težko. V videu na desni si lahko ogledate več o stopnjah naglušnosti.

 
Slusni center ReSound slusni aparati specialist za sluh ORL

Znaki naglušnosti

Ali se vam dozdeva, da vsi okoli vas momljajo in jih morate pogosto prositi, da ponovijo kar so rekli?

Ali so se pojavile težave razumevanja sogovornika v hrupnem okolju, kot so gostinski lokali?

Ne razumete, ko vam nekdo poizkuša kaj povedati iz sosednjega prostora ali nekoliko večje oddaljenosti.

Ali pogosto povečujete glasnost televizije, ki je večja, kot bi ugajala vašim so-gledalcem?

To so nekateri najpogostejši začetni znaki naglušnosti.

 

Deli ušesa in vrste težav s sluhom

Uho delimo na tri dele. Na zunanje uho, srednje uho in notranje uho.

Poznavanje delovanja ušesa je pomembno za razumevanje težav s sluhom. Naglušnost lahko delimo na tri vrste, glede na del ušesa, ki svoje vloge ne opravlja več brezhibno.

 

Kaj je starostna naglušnost?

Starostno naglušnost je težko razločiti od drugih vrst naglušnosti, ki nastanejo iz drugih razlogov. K težavam s sluhom, ki jih doživlja posameznik, lahko namreč prispeva več dejavnikov. 

Dlje kot je človek izpostavljen hrupu, večja je možnost za pešanje sluha. Starejši ljudje takšno izpostavljenost seveda doživljajo več let. Ta izpostavljenost slušnih celic, ki se ne obnavljajo, hrupu jih sčasoma poškoduje. Starostna naglušnost torej ni nič nenavadnega, zato se je ni potrebno sramovati. 

Tudi zdravstvena stanja s katerimi se pogosteje srečujejo starejše osebe, kot so visok krvni tlak ali diabetes, lahko negativno vplivajo na sluh. Za vaše slušne celice so nevarna tudi nekatera močna zdravila, kot je recimo kemoterapija. Tudi ta lahko povzroči pešanje sluha.

 
Slusni center ReSound slusni aparati specialist za sluh ORL

Ali lahko naglušnost preprečimo?

V hitrem in dinamičnem svetu v katerem živimo se ni mogoče zaščitit pred vsem hrupom. Naj gre za gradbišča, promet, glasno glasbo ali druge izvore hrupa.

Seveda pa lahko tveganje za naglušnost zmanjšate tako, da se izogibate izpostavljenost premočnemu zvoku in hrupu dlje časa. Če ste opazili, da ste pogosto izpostavljeni hrupu ali, da vas ta moti, je priporočljivo, da s seboj nosite čepke za ušesa. Za občasne hrupne okoliščine zadostujejo navadni penasti čepki iz lekarne, če pa je vaša izpostavljenost redna, vam priporočamo izdelavo zaščitnih čepkov po obliki vašega sluhovoda.

Če ste hrupu izpostavljeni na delovnem mestu, je za zaščito sluha zakonsko dolžan poskrbeti vaš delodajalec. Če tega ni storil ga nujno opomnite na njegovo zakonsko dolžnost!

Tudi splošno zmeren in zdrav življenjski slog bo imel ugoden vpliv na vaš sluh.

 

Kako zdraviti pešanje sluha?

Čeprav je mnogo težav s sluhom neozdravljivih, je za njih na voljo mnogo visoko-tehnoloških medicinskih pripomočkov, ki vam povrnejo moč poslušanja in vas ponovno povežejo z zvoki vašega življenja ter vašo okolico.

Slušni aparati ReSound in slušni vsadki Cochlear so naprave, ki sodijo v sam vrh tehnične in akustične kvalitete ter inovativnosti na področju sluha. Prebrskajte naše strani in se seznanite z našo ponudbe naprav, ki vam bodo spremenile življenje.

Tinitus in izguba sluha

Če se soočate s tinitusom ali zvonjenjem v ušesih, imate najverjetneje tudi določeno stopnjo pešanja sluha. 80-85% oseb s tinitusom jo ima in zato je priporočljiv obisk specialista ORL za sluh.

Pešanje sluha lahko celo povzroča tinitus, saj vpliva na dražljaje, ki jih uho pošilja možganom.

Tinitus sicer ne povzroča pešanja sluha, vendar je lahko zvenenje v ušesih zelo moteče in preprečuje, da se zbrano osredotočamo na zvoke, ki jih želimo poslušati. Slušni aparati, ki premorejo posebne prvine za maskiranje tinitusa predstavljajo učinkovito rešitev za spopadanje s to nadležno težavo.