Novi v svetu slušnih aparatov?

Izvedite več o različicah slušnih aparatov ter preberite nekaj koristnih nasvetov za lažji vstop v življenje s slušnim aparatom.


ReSound slusni aparati ORL specialist

5 nasvetov

1. Stvarna pričakovanja

Slušni aparat vam bo omogočil bistveno boljši sluh vse od začetka nošenja. Kljub temu to ne pomeni, da boste slišali enako kot pred pričetkom težav s sluhom.

2. Vadite poslušanje

Sprva se zvoki med uporabo slušnega aparata lahko zdijo preglasni ali premočni, vendar se boste z vajo naučili osredotočanja na tiste zvoke, ki jim želite prisluhniti. Vaš nov slušni aparat uporabljajte kar se da pogosto, še posebej, ko se znajdete v novem okolju. Tako boste pričeli bolje prepoznavati zvoke in spoznali, katere nastavitve slušnega aparata vam v določenih okoliščinah najbolj odgovarjajo.

3. Bodite potrpežljivi

Vaši možgani potrebujejo nekaj časa, da se ponovno navadijo na razločen govor in jasne zvoke iz okolja, ki jih prej niso več zmogli slišati. To je postopek, ki zahteva nekaj predanosti in vztrajnosti, vendar se kmalu poplača z bistveno boljšim sluhom ter razumevanjem.

4. Počivajte

Uporabo slušnega aparata povečujte postopoma in tako dolgo, dokler ga ne boste udobno uporabljali ves dan. Obdobje prilagajanja je lahko utrujajoče, zato poskrbite, da se med poslušanjem dobro spočijete.

5. Vaš akustik

Ostanite v stiku z vašim akustikom in ga obvestite, če občutite bolečino, neudobje ali imate druge težave. Akustik vam bo pomagal natančno prilagoditi slušni aparat ter vas spremljal z nasveti, vse dokler se na slušni aparat ne privadite v celoti.


Različice slušnih aparatov

Zaušesna različica

(BTE – Behind the Ear)

Slušni aparat te vrste udobno počiva za vašim ušesom. Zvok potuje skozi drobceno cevko, v posebej za vaše uho izdelano olivo, ki se natančno prilega vašemu sluhovodu. Ta različica je primerna za osebe vseh starosti ter učinkovita za celoten razpon naglušnosti.

 

Vušesna različica

(RIE – Reciever in Ear)

Glavni del tega slušnega aparata je skrit za vašim uhljem. Za razliko od zaušesne različice je tukaj sprejemnik odstranjen iz ohišja ter nameščen v cevko, ki vodi v vaš sluhovod. Slušni aparati te vrste so zato lahko manjši kot zaušesne različice, pri katerih se vsi deli nahajajo v ohišju za vašim uhljem.


Skrb in vzdrževanje

Zelo pomembno je, da je slušni aparat zmeraj čist in da z njega redno odstranjujete prah, ušesno maslo, umazanijo ter delce, ki bi lahko ovirali zvok ali poškodovali slušni aparat. Če ste komaj pričeli uporabljati slušni aparat, svetujemo, da zelo pozorno preberete navodila za uporabo. Če se vam porajajo kakšni dodatni dvomi ali imate vprašanja, na katera niste našli odgovora, stopite v stik z vašim akustikom.


Da!

  • Vsakodnevno očistite svoj slušni aparat z mehko suho krpo in primernim orodjem za čiščenje.

  • Svoj slušni aparat redno nosite k vašemu akustiku na temeljito čiščenje.

  • Shranjujte svoj slušni aparat v škatlici za sušenje ali na svežem in zračnem mestu. Medtem, ko aparat sušite, pustite pokrovček baterije odprt.

  • Shranjujte vaš slušni aparat stran od virov vročine ali neposredne sončne svetlobe.

  • Varujte svoj slušni aparat pred znojem, maščobo, dezodoranti in drugo kozmetiko za kožo ali lase.

  • Če slušnega aparata ne boste uporabljali dlje časa, ga izključite. Če želite slušni aparat shraniti za daljše obdobje, odstranite iz njega tudi baterijo.

Ne!

  • Ne posegajte v slušni aparat z nobenim orodjem razen s priloženim kompletom za čiščenje.

  • Nikoli ne poizkušajte sami popraviti slušnega aparata.

  • Slušnega aparata ne izpostavljajte vlagi ali vodi.

  • Slušnega aparata ne izpostavljajte skrajni vročini ali mrazu.

  • Ne nosite slušnega aparata med prhanjem ali umivanjem.

  • Ne pozabite obiskovati vašega akustika, ki bo opravil redno vzdrževanje in pregled slušnega aparata.