Pogosta vprašanja

Če ne najdete odgovora na vaše vprašanje vam z veseljem poizkušamo odgovoriti na vaš klic ali elektronsko pošto.


Vprašanja o težavah s sluhom

  • Težavam s sluhom se lahko poizkušamo izogniti predvsem s splošnim zdravim ter zmernim slogom življenja ter izogibanju izpostavljanja zelo glasnim okoliščinam, ki škodljivo vplivajo na sluh. Te okoliščine so predvsem nevarne kadar gre za redno izpostavljenost kot je, na primer, na delovnem mestu. V primeru da vaš poklic vključuje izpostavljenost hrupu je vaš delodajalec dolžan poskrbeti za zaščitno opremo za vaš sluh. Če tega ni storil ga opozorite na njegovo dolžnost in svojo pravico.

  • Vpliv staranja na sluh je povsem normalen pojav in ga gre zaslediti pri večini oseb. Sposobnosti sluha se s staranje spreminja predvsem pri višjih frekvencah (tonih), ki jih zaznavamo vse težje. Zaradi tega razloga je uporaba slušnega aparata pri staranju pogosto koristna tudi ko ne gre za bolezenske težave s sluhom.

  • Obstajajo tri vrste strokovnjakov, ki vam lahko pomagajo pri rešitvah za vaš sluh in sicer:

    Specialist za sluh in specialist ORL- zdravnik specializiran za sluh in ORL se osredotoča na bolezni ušes, nosa in grla. Zdravnik ORL predpisuje zdravila, nadzoruje preizkuse sluha ter prilagajanje slušnih aparatov ter izvaja operativne posege.

    Akustik - akustik je strokovnjak specializiran za prepoznavanje in obravnavanje izgube sluha, svetovanju pri izboru, nastavitvah in prilagajanju slušnih aparatov ter zvočnih procesorjev. Akustik vam bo pomagal pri pravemu izboru aparata ter bdel nad vašim sobivanjem z medicinsko-tehničnim pripomočkom.

  • Ena izmed največjih težav pri težavah s sluhom je najti zadostno razumevanje in podporo. Svojim bližnjim lahko pomagate na sledeče načine:

    Pokažite bližnjemu, da ste pripravljeni sodelovati pri lajšanju težav s sluhom ter, da želite, da je še naprej vključen v običajne življenjske dejavnosti.

    Namignite, naj preveri sluh pri strokovnjaku.

    Pomagajte jim premagati predsodke o slušnih aparatih, predvsem tiste o njihovi velikosti, zapletenosti ter izgledu. Prebrskajte splet in jim predstavite najsodobnejše tehnologije in dodatno opremo za pomoč pri naglušnosti.

    Opomnite jih, da je uspeh pri lajšanju naglušnosti velik ter, da ne morejo izgubiti ničesar, medtem, ko lahko ogromno pridobijo.

    Dajte jim dovolj časa, bodi potrpežljivi vendar vztrajni. Za marsikoga je precej težko sprejeti pešanje sluha.

  • Ko specialist preverja vaš sluh izdela tabelo z krivuljo (audiogram), na kateri lahko opazujemo v katerih zvokovnih frekvencah in kako močno peša vaš sluh. S tem lahko natančno razume vaše težave, izbere način kako jih olajšati in vam svetuje pri izbiri medicinsko-tehničnega pripomočka.

Vprašanja o polževih vsadkih

  • Stroške krije sistem javnega zdravstva. Operacija se izvede v kliničnem centru v Ljubljani ali Mariboru, kjer pacient tudi dobi prvi zvočni procesor. Po petih letih, kolikor je življenjska doba aparata, pa je v primeru težav upravičen do novega. Dobi ga na podlagi naročilnice, ki jo izda pristojni zdravnik kliničnega centra.

  • Vsak prejemnik polževega vsadka dobi potrdilo, da ima vsajen tak pripomoček. Pokaže ga osebju, ki izvaja nadzor - to običajno že ve, kako postopati. Seveda pa je potrebno zunanji procesor med kontrolo sneti in dati v košaro za uro, mobitel in druge osebne reči.